O Fundacji
Zarząd
Monika Wyrzykowska
Założycielka i Prezeska Fundacji
Fundację założyłam w 2010 roku. Impulsem było AZS córki. Jej leczenie wymagało zrozumienia skomplikowanych mechanizmów choroby i rozwoju nowych umiejętności na kilku poziomach. Ponieważ trudno mi było znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, postanowiłam założyć Fundację, która dla mnie i dla innych stanie się źródłem wiedzy. Przez pierwsze 15 lat pracy zawodowej byłam związana z bankowością i finansowaniem działalności dużych przedsiębiorstw. Decydując się na pełnoetatową opiekę nad dzieckiem, zrezygnowałam ze świata finansów i zajęłam się pracą z ludźmi jako trenerka, arteterapeutka, instruktorka teatralna czy specjalistka od dramy. Ukończyłam studia podyplomowe z psychosomatyki na SWPS. Obecnie jestem w trakcie nauki w Szkole Psychoterapii w humanistycznym nurcie Analizy Egzystencjalnej i Logoterapii. Pragnę, aby Fundacja dawała ludziom to, co jest im potrzebne, by była miejscem, w której czują się jak w rodzinie i mogą rozwijać siebie.
Błażej Gałkowski
Członek Zarządu
Z wykształcenia jestem językoznawcą, tłumaczem i redaktorem. Wykładałem na Uniwersytecie Warszawskim, University of Glasgow i kilku uczelniach prywatnych. Założyłem Wydawnictwo Barbelo i Agencję Wydawniczą Imprint Media. Od 30 lat pasjonuje mnie rolnictwo organiczne
i regeneratywne, uprawy biointensywne i naturalne metody leczenia. Od dziecka zmagałem się z alergią i astmą. W Jesówce pod Warszawą prowadzę ekologiczne gospodarstwo rolne.
Wierzę, że związek z naturą i bliski, świadomy kontakt z własnym ciałem i spożywanym pokarmem stanowią fundament fizycznego i psychicznego dobrostanu.
Wojciech Waszak
Członek Zarządu
Jestem absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przez 20 lat byłem związany
z sektorem finansowym i bankowością. Zarządzałem zespołami dedykowanymi do współpracy
z dużymi przedsiębiorstwami zagranicznymi. Obecnie zajmuję się rozwojem i wdrażaniem stron internetowych, grafiką komputerową i różnymi formami animacji. Z Fundacją Alabaster jestem związany od 2011 roku, czyli od początku jej istnienia. Chociaż osobiście temat atopowego zapalenia skóry mnie nie dotyczy, rozumiem wagę problemu. W mojej rodzinie pojawiły się alergie, dlatego zdaję sobie sprawę jak istotny jest to problem. Ważna dla mnie jest empatia
i zrozumienie potrzeb innych osób. Swoją pracą i obecnością wspieram Fundację, bo uważam, że nic nie cieszy tak, jak możliwość pomocy innym oraz zobaczenie uśmiechu na ich twarzach.
Rada Fundacji
Rafał Kalinowski
Przewodniczący Rady Fundacji
Od wielu lat zarządzam zespołami w obszarach IT, związanych z rozwojem informatyki w całej Europie. Obecnie związany jestem z Euro-net w jej strategicznym planie rozwiązań analitycznych o dużej skali. Propaguję wdrożenia modeli matematycznych, tworzenie predykcji
z wykorzystaniem danych, algorytmów oraz technik uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Temat atopowego zapalenia skóry jest mi znany, ponieważ choroba dotknęła jednego z członków mojej rodziny. Na szczęście, postanowiła się z nami pożegnać. Przez kilka lat byłem członkiem zarządu jednej z firm, zajmujących się specjalną odzieżą, przeznaczoną dla osób
z AZS. Prywatnie jestem Tatą trojga dzieci, perkusistą, dociekliwie czerpiącym z jazzowych
i progresywnych, muzycznych nurtów.
Anna Zalewska-Janowska, prof. dr hab. n. med.
Członek Rady Fundacji
Jestem kierownikiem Zakładu Psychodermatologii zlokalizowanego w Katedrze Pulmonologii, Reumatologii i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jestem lekarzem specjalistą dermatologiem-wenerologiem, alergologiem oraz immunologiem klinicznym, a także liderem wielodyscyplinarnego zespołu pracowników, działającego zgodnie z modelem
bio-psycho-społecznym medycyny. Model ten w obecnych czasach, w których izolowane podejście typu „bio” się nie sprawdziło w opiece medycznej, wydaje się być bardzo
koszt-efektywnym podejściem, które zapewnia całościową opiekę dla pacjenta, a także zapobiega rozwojowi zespołu wypalenia zawodowego. Przez wiele lat pełniłam funkcję visiting profesor w ramach programu ERASMUS na Karolinska Institutet w Sztokholmie, w Klinice Dermatologii oraz na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w Klinice Dermatologii i Alergologii Szpitala Charite. Jestem członkiem wielu międzynarodowych branżowych towarzystw naukowych, autorką i współautorką wielu artykułów i książek branżowych. Biorę czynny udział
w kształceniu studentów oraz rezydentów z zakresu posiadanych specjalizacji lekarskich. Aktywnie współpracuję z zespołami psychiatrów, psychologów, a także lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej.
Hubert Godziątkowski
Członek Rady Fundacji
Jestem pomysłodawcą i założycielem PTCA oraz fejsbukowych Grup Wsparcia dla pacjentów
z AZS. Pisuję do magazynu „Atopia”. Uwielbiam dyskutować, dociekać i uczyć się nowych rzeczy. Dzięki konsekwencji i uporowi przetarłem sporo szlaków, by ułatwić życie chorym z AZS.
Z wykształcenia jestem ekonomistą, uzyskałem dyplom MBA w handlu zagranicznym. Byłem też nauczycielem akademickim (ekonomia). Obecnie prowadzę firmę o profilu medycznym. Jestem gorącym orędownikiem metody mokrych opatrunków w leczeniu AZS. Cieszy mnie, że miałem wpływ na pojawienie się w Polsce Wet Wrap Therapy. Dało to nadzieję tysiącom pacjentów na komfort życia, bez świądu i drapania. Prywatnie jestem Tatą Tymka i Igora. Mój starszy syn, Tymek zmaga się z ciężką atopią i epizodyczną astmą oskrzelową. Poza pracą zawodową sporą część życia poświęciłem hokejowi na lodzie. Najpierw jako zawodnik reprezentacji Polski, potem jako sędzia międzynarodowy i w końcu obserwator międzynarodowy.
Anna Płatkowska-Szczerek
Członek Rady Fundacji
Jestem lekarzem ze specjalizają w dziedzinie dermatologii i wenrologii Wojskowego Instytutu Medycznego, Centralnego Szpitala Klinicznego MON w Warszawie. Zajmuję się głównie medycyną estetyczną. Studia na wydziale lekarskim oraz studia doktorskie odbyłam w Zakładzie Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jestem stypendystką naukowych programów zagranicznych. Uzyskałam tytuł Medical Advisor MEDAC GmbH w zakresie nowoczesnej terapii fotodynamicznej nowotworów skóry. Jestem wykładowcą akademickim, szkolę z zakresu technik medycyny estetycznej. Współpracuję z TVN Style jako ekspert medycyny estetycznej przy takich programach , jak „Sekrety Lekarzy”, „Warsztat Urody”, „Eks-tra zmiana” i „Studio Urody”. Jestem współwłaścicielką Kliniki Anclara Health & Aesthetics, gdzie wykonuję zabiegi z zakresu chirurgii dermatologicznej oraz dermatologii estetycznej. Zajmuję się technikami łączonymi z zakresu medycyny estetycznej oraz wdrażaniem nowych terapii przeciwstarzeniowych na rynek europejski. Prowadzę badania kliniczne dermokosmetyków, wyrobów medycznych oraz technologii stosowanych w medycynie estetycznej.
Współpracują z nami
Magdalena Limbach
Projektuje graficzną stronę serwisu internetowego Fundacji
Jestem absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Maluję
i prowadzę własne studio graficzne. Zajmuję się grafiką wydawniczą, tworzę ilustracje
i projektuję strony internetowe. Prowadzę zajęcia plastyczne z elementami arteterapii. Z fundacją Alabaster współpracuję już od dawna – jako grafik, a także prowadząc zajęcia artystyczne z dziećmi podczas warsztatów dla rodzin. Od kilku lat projektuję również kwartalnik „Atopia”.
Paulina Niewęgłowska
UX/UI Designer
Jestem absolwentką studiów SWPS na wydziale User Experience Design/Product Design. Lubię angażować się w dodatkowe, ciekawe projekty z zakresu UX oraz UI. Dzięki nim rozwijam swoje umiejętności. Takim projektem również okazała się strona dla fundacji Alabaster. Dzięki nabytej wiedzy i doświadczeniu brałam czynny udział w powstawaniu strony. Miałam przyjemność tworzyć makiety high-fi, low-fi oraz brać udział w rozkładzie treści, doborze ilustracji i zdjęć.
W takich projektach ważny jest nie tylko końcowy efekt w postaci strony, ale również współpraca z ludźmi. Miałam przyjemność poznać wiele inspirujących osób, dzięki którym również zyskałam dodatkową wiedzę i doświadczenie.
Martyna Maciaszczyk
Projektuje interakcje i współtworzy treści. Głos doradczy w projektach.
Moja współpraca z Fundacją rozpoczęła się dość przypadkowo. Nie wiedziałam o AZS zbyt wiele, jednak z czasem zrozumiałam jak bardzo skomplikowana i uciążliwa potrafi być ta choroba. Na co dzień zawodowo zajmuję się rozwijaniem innowacji w samorządach, biorąc udział w tworzeniu usług i produktów wspierających miasta we wdrażaniu rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkańców. W Fundacji Alabaster odpowiadam za współtworzenie treści na stronę i organizowanie pracy wolontariuszy i wolontariuszek. Najbardziej lubię pracę z ludźmi
i wspólne działanie, które pozwala zrobić coś dobrego dla świata.
Wolontariusze
Jagoda Rzepa
Wspiera pacjentów na linii pomocowej Halo! ATOPIA
Moja historia z AZS rozpoczęła się w dzieciństwie, ale dopiero parę lat temu choroba się nasiliła. Wspieram pacjentów na linii pomocowej, a także działam w zespole ds. social mediów. Interesuję się muzyką, fotografią i lubię tworzyć amatorsko grafiki.
Ewelina Bandych
Wolontariuszka Fundacji od 2015 roku
Od dłuższego czasu szerzę wiedzę na temat atopowego zapalenia skóry. Organizowałam spotkania rodzin ze specjalistami. Wiele razy gościłam w polskich mediach. Obecnie wspieram Fundację merytorycznie i pomagam chorym na linii wsparcia Halo! Atopia. Jestem mamą dziecka z AZS.
Anna Motyka
Jest wolontariuszką linii Halo!Atopia
Pomaga ludziom prawie od zawsze. Obecnie jest pielęgniarką onkologiczną. Pracowała w zakładach opiekuńczo-leczniczych, w domach pomocy społecznej i na oddziale dziecięcym. Sama zmaga się z AZS od dzieciństwa. Mama dwójki dzieci.