Czy medytacja pomaga wyciszyć stany zapalne skóry?
ilustracja-do-artykułu-czy-medytacja-pomaga-wyciszyć-stany-zapalne-skóry

Autor:

Agnieszka Papis

Opublikowano:

W atopowym zapaleniu skóry na stan choroby mają wpływ nie tylko czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne, ale też stan psychiki chorego. Co więcej, większość pacjentów nie posiada wystarczającej wiedzy na temat czynników wywołujących stany zapalne ani nie jest w stanie ich w pełni kontrolować. Dlatego trudno jest im znaleźć niezawodny sposób leczenia, który działałby na dłuższą metę. Brak skutecznej formy terapii, uporczywy świąd towarzyszący stanom zaognienia i zmieniony wygląd skóry, prowadzą do obniżenia nastroju. Czy medytacja jako forma terapii wspierającej może wpłynąć na poprawę ogólnego stanu psychofizycznego pacjenta z AZS?

AZS jako schorzenie psychosomatyczne

Zacznijmy od tego, że atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem psychosomatycznym. Oznacza to, że czynniki wywołujące stan zapalny są nie tylko natury fizycznej, ale też mają swoje korzenie w psychice. Człowiek, który ma zapisaną w genach predyspozycję do zachorowania na choroby atopowe (atopia[MW1] ), może jednak nigdy nie doświadczyć żadnej z nich. Chorobę może wzbudzić zewnętrzny lub wewnętrzny czynnik, który ją uruchomi, w tym aspekty psychologczne. Badania naukowe wykazują, że trudne lub niezmiernie dla nas ważne sytuacje, takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, udział w wypadku, poród, przeprowadzka, napaść, a nawet przewlekły stres [MW2] powiązany z pracą lub życiem w niekorzystnym dla nas związku, mogą skutkować stanem zapalnym skóry (Cohen S, Janicki-Deverts D, Miller GE. Psychological stress and disease. JAMA, 2007). Podobnie, objawy wywołane przez nawracającą chorobę, mogą dotknąć psychiki chorego w postaci stanów depresyjnych, obniżonego samopoczucia, niskiego poczucia wartości, irytacji i rozdrażnienia, nerwowości itp. Dlatego też warto wprowadzić jakąś formę terapii, która może podziałać pozytywnie na rozładowanie napięć psychicznych, uwolnienie stresu oraz relaks fizyczny. Jedną z takich metod jest medytacja.

Medytacja

Medytacja to praktyka duchowa, która pochodzi ze wschodu. Podczas medytacji zazwyczaj skupiamy się na oddechu i obserwujemy doznania zachodzące w ciele, starając się nie podążać za gonitwą myśli ani nie oceniać i nie definiować niczego, co się dzieje w naszym ciele czy umyśle. Ta forma skupienia skutkuje wyciszeniem, relaksem, poczuciem większej swobody zarówno w całym naszym ciele, jak i psychice.
Współczesne badania amerykańskich naukowców ukazują, że zastosowanie medytacji jako pomocniczej formy terapii dla pacjentów z AZS może być bardzo skuteczne.           Dr Mamta Javari z John Hopkins University i dr Suephy Chen z Duke University badali wpływ medytacji na złagodzenie świądu u pacjentów chorych na AZS. Uczestnicy przez 2 miesiące brali udział w praktyce medytacyjnej, z regularnością raz tygodniowo. Rezultatem była znaczna poprawa w zarządzaniu własnym samopoczuciem – chorzy byli w stanie szybciej rozpoznać czynniki wywołujące wzmożony świąd oraz lepiej sobie z nim radzić, ich samopoczucie poprawiło się dzięki większej ilości spokojnego snu          i obniżeniu stresu.

Jest wiele rodzajów i form medytacji [MW3] – od klasycznej vipassany poprzez medytację zen, qigong, wizualizacje, mantry czy spacer po lesie i bezpośredni kontakt       z naturą. Nawet przygotowanie i wypicie w głębokiej uważności i wyciszeniu filiżanki herbaty może być formą medytacji, co od XIII w. praktykują mnisi zen w trakcie japońskiej ceremonii picia herbaty. Możesz dobrać formę do swojego temperamentu. Dobre efekty daje regularna praktyka, nawet gdy jest to tylko 10 minut dziennie. Najważniejsze w tym procesie jest uspokojenie umysłu, a przez to – relaks ciała. Procesy hormonalne, które towarzyszą medytacji, wpływają na wyciszenie stanów zapalnych, a osiągnięty spokój, na lepszą tolerancję nieprzyjemnych skutków choroby. Większość pacjentów, którzy brali udział we wspomnianych wcześniej badaniach, informowało, że ich jakość życia znacznie się poprawiła.