BAJKI DLA ZDROWIA – seria wydawnicza Fundacji

Autor:

Monika Wyrzykowska

Opublikowano:

Idea pisania bajek urodziła się w trzecim roku działania Fundacji, kiedy realizowaliśmy program Halo! Atopia w jego pierwszej odsłonie. Spotykaliśmy się z rodzinami z dziećmi z atopowym zapaleniem skóry. Dorośli korzystali z możliwości rozmowy ze specjalistami, a dzieci spędzały czas kreatywnie, tworząc książki, przedstawienia, filmy poklatkowe, lalki i inne dzieła wywodzące się z różnych dziedzin sztuki. W opowiadanych przez nie historiach wybrzmiewały tematy, które były dla nich ważne. Pojawiły się wątki odwagi i nieśmiałości, bycia lepszym lub gorszym, przynależności. Widać było, że warsztaty z wykorzystaniem arteterapii pomagają dzieciom otworzyć się na rozmowę o trudnych dla nich tematach.

Zauważyliśmy, że czytana z dzieckiem bajka może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy na trudne tematy. Można uniknąć pytań bezpośrednio skierowanych do dziecka, na które, gdy są tak postawione, dziecko może nie umieć odpowiedzieć. Może tak się dziać, ponieważ dziecko nie zawsze rozumie w pełni swoją sytuację, a zatem odpowiedź jest dla niego trudna do sformułowania. Gdy wspólnie z dzieckiem czytasz bajkę, której bohaterowie mają doświadczenia, podobne do tych, jakie ma Twoje dziecko, na ich przykładzie łatwiej jest poruszyć wybrany temat. Sytuacje w bajkach są czasem uproszczone po to, by wybrzmiało w nich wyraźniej to, co jest istotne.

Planujemy wydanie kilkunastu tytułów w serii „Bajki dla zdrowia”. Opowiadania będą poruszały tematy związane z pielęgnacją skóry, emocjami dzieci przewlekle chorych, relacjami z bliskimi i z kolegami w szkole. Dotkniemy tematu odmienności, zaniżonego poczucia własnej wartości, ochrony granic i kilka innych.

Zachęcamy Was do przeczytania bajek przeznaczonych dla dzieci najpierw samodzielnie i wynotowania sobie tematów, które potencjalnie zainteresują dziecko, tych, które dla Was będą ciekawe i tych, które wydadzą Wam się kontrowersyjne. Żaden z nich nie ucieknie, gdy będziecie czytać książkę dziecku.

Kupując książkę z serii „Bajki dla zdrowia”:

• wspierasz nas w tworzeniu rzeczy, które pomogą zmienić na lepsze świat osób z atopowym zapaleniem skóry,
  • zdobywasz materiał, którego przeczytanie z dzieckiem może być początkiem pięknej, rozwijającej rozmowy,
  • poznając losy bohaterów, możesz sam/sama przejrzeć się swojej relacji z dzieckiem i dokonać zmian, które pozwolą uczynić ją jeszcze lepszą.

W tej serii ukazały się:

„JAM” – opowieść o ośmiornicy, która starła się dowiedzieć, kim chce być i przezwyciężyła swój lęk przed zadbaniem o własne granice, o to, co było dla niej ważne.