„Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny poradnik”
okładka-poradnika-atopowe-zapalenie-skóry-u-dzieci-wokoło-listki

Autor:

Monika Wyrzykowska

Opublikowano:

W 2014 roku wydaliśmy poradnik dla rodziców z AZS. Informacje w nim zawarte mogą też z powodzeniem służyć osobom dorosłym. Książeczka stanowi podsumowanie wiedzy zebranej podczas pierwszej odsłony programu Halo! Atopia prowadzonego w latach 2012 – 2016, który składał się z ponad 20 spotkań rodziców, dzieci i specjalistów w różnych miastach w Polsce oraz z kilku konferencji poświęconych atopowemu zapaleniu skóry.

Celem poradnika jest uporządkowanie wiedzy. Powstał z myślą o rodzicach, którzy wielokrotnie zgłaszali Fundacji, że mają utrudniony dostęp do informacji na temat atopii i AZS, że ciągle gubią się w gąszczu informacji, a także, że nie mają materiałów, które mogliby wręczyć rodzinie, nauczycielom i opiekunom dzieci, a które pomogłyby im wyjaśnić na czym polega choroba ich dziecka i jak należy z nią postępować.

W poradniku, poza informacjami na temat tego, czym jest atopowe zapalenie skóry, jak je rozpoznać, jakie mogą być fazy choroby, jakie mogą być przyczyny AZS, jak wygląda skóra atopowa, jaki związek ma atopia z alergią, czytelnik znajdzie praktyczne porady dotyczące pielęgnacji i metod leczenia AZS (za wyjątkiem najnowszej terapii lekiem biologicznym – o tym można przeczytać w artykule na naszej stronie), stosowania diety eliminacyjnej i identyfikacji alergenów, a także o związku pomiędzy zaburzeniami psychicznymi a chorobą. W poradniku zamieszczone też zostały przepisy Katarzyny Jankowskiej prowadzącej działalność propagatorską dotyczącą zdrowego żywienia dla alergików na stronie Mama Alergika Gotuje.

Zespół lekarzy, który opracował treści do poradnika to wybitni specjaliści:

– prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, dermatolog, Kierownik Katedry Dermatologii, Kierownik Kliniki Dermatologii, Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,

– prof. dr hab. n. med. Anna Zalewska-Janowska, dermatolog, alergolog, immunolog, Kierownik Zakładu Psychodermatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,

– dr n. med. Alicja Karney, pediatra, Zastępca Dyrektora ds. Klinicznych w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie,

– lek. med. Lidia Ruszkowska, dermatolog, Kierownik Oddziału Dermatologicznego w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza w Warszawie,

– dr hab. n. med. Danuta Gutowska-Owsiak, PhD, immunolog, Kierownik Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

– lek. med. Jolanta Wacławek, pediatra, asystent na Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie,

– dr n. med. Anna Wójtowicz, alergolog, prowadzi praktykę we własnym Centrum Medycznym City Clinic w Warszawie,

– mgr. inż. Joanna Żółkowska, dietetyk w Poradni Chorób Metabolicznych Instytutu Matki i Dziecka,

– mgr. Katarzyna Wyrzykowska, psycholog, psychoterapeuta.

Chcę pobrać poradnik.

Zobacz poradnik.